Hakkımızda

2021 yılının Nisan ayında kurulan Astrapera, astronomi ve uzay bilimleri alanında özgün içerik üretimi gerçekleştiren yeni nesil bir popüler bilim platformudur. Çalışma alanı astronomi, evren bilimi ile kesişen tüm konuları sadelik ve bilimsellik arasındaki dengeyi gözeten bir dilde aktarmayı hedefleyen Astrapera, içeriklerinde #kaynakgöster aksiyonunu benimsemiştir.

Kemal Cihat Toprakçı

Kurucu & Baş Editör

İçerik Yaratıcısı. Astrapera platformunun kurucusudur. Kozmik Anafor astronomi platformunun eski yöneticisi olan yazar; Evrim Ağacı, Rasyonalist, Uzay Çobanları, Gelecek Bilimde gibi Türkiye'nin önde gelen birçok bilim platformunda uzun süre görev almıştır.

Erhan Yurtseven

Web Tasarım Ekip Lideri

Freelance Web Developer & Web Designer. Hacettepe Üniversitesi, İletişim Bilimleri bölümünde lisans eğitimine devam eden Erhan Yurtseven, aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Masaüstü Yayıncılık Atölyesi'nde asistanlık görevini sürdürüyor. Daha öncesinde E-yayın platformu temsil.org'un görsel ve metin editörlüğü görevlerini yapmış olan Erhan, sözel ve görsel disiplinler sayesinde kazandığı yaratıcılık yeteneğini yazılım ve kodlama alanlarına da uygulayabileceğini düşünüyor.

Ögetay Kayalı

Bilim Danışmanı

Rasyonalist.org kurucu, editör ve kıdemli yazarı. NASA'nın APOD platformunda görevli olmak üzere, Michigan Tech. Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak Astrofizik üzerine doktora yapmaktadır. Ege Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünden birincilikle mezun olduktan sonra bir yıl kozmoloji üzerine yüksek lisans, ardından bir yıl da İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Merkezinde Moleküler Biyoloji ve Genetik üzerine yüksek lisans yapmıştır.

Gizem Yıldız Çetin

Tasarım & Post Prodüksiyon Sorumlusu

3D Model Sanatçısı, Yazar, Öğretmen. Gizem Yıldız Çetin; 2019 yılında Cambridge, Pearson, Harvard gibi eğitim kurumlarından aldığı eğitimlerle alan bilgisini genişletmiş olup; çalışmalarını çocuklarda eleştirel düşünme ve yaratıcılık alanında yoğunlaştırmıştır. Yazınsal sanatlara olan yatkınlığının yanı sıra görsel sanatlara olan ilgisi nedeniyle alan değişikliği yaparak VFX ve 3D Model eğitimleri alan Gizem, eğitimine CG Spectrum College of Digital Art and Animation'da devam ediyor. Üyenin 2020 yılında İngilizce ve Türkçe dillerinde yazılmış, eleştirel düşünme ve yabancı dil eğitimi temelli bir kitabı da yayınlanmıştır. Kadınlar için özgürlük ve eşitlik mücadelesi veren Gizem, kadınların her disiplinde olduğu gibi astronomi, bilim ve sanat alanlarında da aktif rol üstlenmelerinin önemli olduğunu savunuyor.

Asya Demirkol

Yazar

Ege Üniversitesi, Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünde lisans eğitimine devam eden yazar, Nicolaus Copernicus University’de astronomi eğitimi aldı. Uzay ve bilime olan tutkusunu içerik üreterek insanlarla paylaşmayı görev edinen Asya Demirkol, Astrapera ile birlikte 2 yılı aşkın bir süredir bilim iletişimi platformu Gelecek Bilimde’de içerik üretmeye devam ediyor. Astrobiyoloji, astrokimya, fizik ve matematik alanlarına olan ilgisinin yanı sıra gelecekte kara delikler üzerine bilimsel çalışmalar gerçekleştirmeyi düşünüyor.

Tolga Barın

İçerik Yazarı

Öğretmen, grafik tasarımcı. 1984 yılında Aydın’da dünyaya gelen Tolga, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümünden mezun olduktan sonra yazılım alanında eğitimine devam etti. MCTS eğitimini tamamlayıp freelance yazılım uzmanı ve öğretmen olarak çalışma hayatına başladı. Şu anda bilişim teknolojileri öğretmeni olarak görev yapmakta ve İstanbul Üniversitesi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü öğrencisi olarak öğrenim hayatını sürdürmektedir. İlgi alanları astronomi, amatör astronomi ve fiziktir.

Alican Koçdönmez

Konsept & Kurgu Danışmanı

Yönetmen & Senarist. Alican Koçdönmez 1984 yılında İzmir’de dünyaya geldi. Çocukluğundan beri başta fotoğraf, resim ve edebiyat olmak üzere ilgilendiği birçok sanat dalına ek olarak, teknoloji, bilim ve felsefeye olan dayanılmaz ilgisinden dolayı kariyerine sinema gibi zengin bir deneyim vadeden evrende devam etme kararı aldı. Çeşitli yapım firmalarında görüntü yönetmenliğinden editörlüğe kadar birçok departmanda deneyim kazandıktan sonra yaratıcılık ihtiyacını daha öteye taşıyacak olan aracı reklam sektöründe buldu. Çeşitli reklam firmalarında reklam yazarlığı, stratejistlik ve kreatif direktörlük gibi görevler üstlenirken kamu, ulusal ve uluslararası birçok kuruluşun reklam ve tanıtım projelerinin gerçekleştirilmesinde katkıda bulundu. Hayatın hiç bitmeyen bir eğitim, deneyim ve üretim döngüsünden olduğunu çok küçük yaşlarda fark eden Alican Koçdönmez, Astrapera'daki görevinin yanı sıra kariyerine 2019’da kurduğu autodidactics firmasında senaristlik, yapımcılık, yönetmenlik, fotoğrafçılık ve danışmanlık yaparak devam etmektedir.

Burcu Ergül Emecan

Çevirmen

Süleyman Demirel Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu, İngilizce Öğretim Görevlisi olan Burcu Ergül Emecan, aynı zamanda Türkiye'nin önde gelen astronomi platformlarından Kozmik Anafor'da içerik üretmeye devam ediyor. Altı yıldır Antalya Olimpos'ta düzenlenen Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali'nin organizasyon komitesinde aktif olarak yer alan Burcu Ergül Emecan, gökyüzü ve astronomi merakının yanı sıra iyi bir dizi izleyicisi ve tutkulu bir kitap kurdu. Astrapera platformundaki görevi, astronomi ve uzay bilimleri gündemine dair içeriklerin çevirisini yaparak Türkçe'ye kazandırmak.

Emre Yalçın

Podcast Sorumlusu & Sosyal Medya Ekip Üyesi

Astrapera platformunun en genç ekip üyesi. Bilim iletişimi oluşumu Gelecek Bilimde platformunun eski Podcast sorumlusu olan Emre, Astrapera platformunda sosyal medya içerik üreticisi görevini üstlenmekle birlikte platformun Podcast kanalını yönetiyor. Bilim, tarih, fotoğrafçılık, astronomi & uzay bilimleri başta olmak üzere yazılım ve blockchain teknolojilerine meraklı.

Altyapı: kumova.net
sunmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram