James Webb Uzay Teleskobu'nun en önemli görüntüleme ekipmanlarından biri olan Yakın Kızılötesi Kamera (NIRCam) ile çekilen ilk fotoğraflar NASA tarafından yayınlandı.1

Teleskoptan Alınan İlk Fotoğraf

James Webb Uzay Teleskobu
Görüntü, teleskobun aynalarının hizalama aşamaları sırasında alınan mozaik görüntünün 25 saatlik bir bölümünü içeriyor. (Telif: NASA/JWST)

Fotoğrafa ilk bakışta birden fazla yıldız gördüğünüzü düşünebilirsiniz ancak fotoğrafta aslında HD 84406 adındaki tek bir yıldızın, Webb teleskobundaki farklı aynalar tarafından alınan görüntülerini "parçalanmış" biçimde görüyoruz.

Fotoğraf her ne kadar James Webb gibi büyük bir teleskop tarafından alınmış bir görüntüye göre yetersiz gözüküyor olsa da aslında Webb'in aynaları tamamen hizalandığında ne tür görüntüler alacağını temsil etmiyor. Aynalar hizalandığında Webb, yıldızın "tek" fotoğrafını alabilecek.

James Webb Uzay Teleskobu
Yıldızın parçalanmış görüntülerinin teleskoptaki hangi ayna parçaları tarafından alındığını gösteren fotoğraf. (Telif: NASA/JWST)

Teleskobun her bir ayna parçasından toplanan yıldız ışıkları, Webb'in ikincil aynasına geri yansıtıldı. Ardından teleskopun en önemli görüntüleme araçlarından biri olan Yakın Kızılötesi Kamera (NIRCam) tarafından çekildi. 18 ayrı ayna tarafından alınan bu görüntü, teleskobun aynalarının hizalanmasına yardımcı olacak.

Fotoğrafta gördüğümüz HD 84406 yıldızı bizden 260 ışık yılı uzakta Güneş benzeri yıldız ve Büyük Ayı Takımyıldızı bölgesinde bulunuyor. Yıldız, çıplak gözle gözlenemese de teleskoplarla gözlemlenebiliyor. James Webb'in hizalama aşamalarında ilk hedef olarak bu yıldızın seçilmesinin sebebi ise yıldızın parlaklığının oldukça sabit olması...2

Ayrıca teleskop, görev süresi boyunca bu yıldızı bir daha gözlemlemeyecek çünkü James Webb Uzay Teleskobu'nun hizalama işlemleri bittiğinde bu yıldız Webb için artık aşırı parlak bir hedef hâline gelmiş olacak. Nitekim JWST çalışanları teleskoptan keskin ve net görüntüler almak için en erken Nisan ayına kadar beklememiz gerektiğini söylemişlerdi.

James Webb Uzay Teleskobu'ndan "Selfie" Fotoğrafı

James Webb Uzay Teleskobu
James Webb Uzay Teleskobu'nun NIRcam tarafından alınmış "selfie" fotoğrafı... (Telif: NASA/JWST)

HD 84406 yıldızının fotoğrafına ek olarak NASA, hizalama işlemi sırasında yardımcı olması için teleskobun birincil aynasını çektiği bir "selfie" görüntüsünü de paylaştı. NIRcam kamerasından alınan görüntüde James Webb'in birincil aynasını oluşturan 18 parçayı görebiliyoruz.

Kemal Cihat Toprakçı
Kaynaklar ve Referanslar:

  1. Photons Received: Webb Sees Its First Star – 18 Times: https://blogs.nasa.gov/webb/2022/02/11/photons-received-webb-sees-its-first-star-18-times/
  2. Behold the 1st images from NASA's James Webb Space Telescope! https://www.space.com/james-webb-space-telescope-first-photos-unveiled